چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
کرمان - ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

میلاد حضرت زهرا(س) در کوماسی

سمینار تاثیر پویایی دین و فرهنگ بر زنان و خانواده درغنا

به مناسبت بزرگداشت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن سمینار تاثیر پویایی دین و فرهنگ بر زنان و خانواده با همکاری دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه علم و تکنولوژی کوماسی غنا روز شنبه پنجم فروردین 96 در سالن کنفرانس دانشگاه با حضور رئیس دانشکده علوم انسانی واجتماعی( پروفسور ایمورو برایماImoro Braimah)به عنوان میهمان ویژه،مدیر دپارتمان ادیان(کشیش دکتر فرانسیس آپیا کوبیFrances Appiah Kubi)، اساتید و دانشجویان دانشگاه و کالج دخترانه کوماسی، خبرنگاران و گزارش گران رسانه ای و با شرکت سفیر،رایزن فرهنگی و همسران آن ها برگزار شد.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم به روش ترتیل توسط دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات ادیان و حافظ منتخب اعزامی برای مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم قرائت دعا انجام شد.

افتتاح سمینار توسط آقای فلیکس اووسو دچیFelix Owusu Dechi  استاد و رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه علم و تکنولوژی کوماسی بودکه ضمن خوشامدگویی اظهار امیدواری کرد که این سمینار بتواند مقدمه ای برای همکاری های فرهنگی علمی بعدی جمهوری اسلامی ایران با این دانشگاه باشد.

دکتر سیبویه ذکریا استاد مطالعات ادیان دانشگاه کوماسی نیز در سخنان خود ضمن بیان تاریخچه فعالیت های فرهنگی و علمی با رایزنی فرهنگی آغاز دوباره همکاری های فیمابین را نتیجه مند خواند و برگزاری این سمینار با حضور سفیر،رایزن فرهنگی و همسران آن ها را نشانه ای از علاقمندی و جدیت خواند.

دکتر سیبویه ذکریا با اشاره به طول همکاری خود با رایزنی فرهنگی اجرای این سمینار را در نوع خود قابل تقدیر توصیف نموده بیان داشت :

من به یاد دارم در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نمایشگاه عکسی در دوران سفارت آقای فرجی در شهر تماله برگزار کردیم و بعدها در اوایل دهه 1990 به دعوت ایران در کنفرانسی شرکت نمودم و بلافاصله توانستیم با همکاری رایزنی نشریه الکوثر را به چاپ برسانیم. بنابراین، اینک پس از گذشت ایام همکاری طی سال گذشته و تا کنون دوسمینار گفتگوی فرهنگی و دینی را در لگون تجربه کردیم.

باید بگویم این سمینار برای اولین بار است که با همکاری رایزنی فرهنگی  با دپارتمان مطالعات ادیان این دانشگاه برگزار می شود.لذا، با چنین شروع خوبی آینده همکاری را روشن دیده و از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آکرا تشکر می کنیم.

نخستین سخنران سمینار خانم مارگارت ماکافویی  تایویهMargaret Makafui Tayviah دانشجوی مقطع دکتری دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه کوماسی بود که عنوان سخنرانی وی حضرت مریم الگوی زنان و خانواده از دیدگاه انجیل و قرآن بود.

این دانشجوی دکتری با بررسی ابعاد مختلف زندگانی حضرت مریم به درس های آموزنده زندگانی آن حضرت اشاره نمودو بیان داشت که در قرآن سوره ای به نام مریم داریم و لی در انجیل بخشی با عنوان آن حضرت نداریم . برای نمونه به ویژگی های مهم اخلاقی آموزنده زندگانی حضرت مریم چون :اعتماد و اتکاء به خداوند، اعتماد به خانواده(همسر)و مردم، اطاعت از پروردگار و امیدواری می توان اشاره نمود.

سخنران دوم سمینار دکتر یونس دامبه Yunus Dumbe دارای دکتری در رشته اسلام شناسی از دانشگاه لگون آکرا ، استاد مطالعات ادیان دانشگاه کوماسی بود که عنوان سخنرانی اش حضرت فاطمه (س) الگوی زنان و خانواده بود .

یونس دامبه با اشاره به نقش بی بدیل  ائمه اطهار علیهم السلام و به طور خاص حضرت فاطمه زهرا(س) به بیان اهمیت وجودی حضرت زهرا(س) از قول پیامبر اکرم(ص)  که فرمود :" فاطمه ام ابیها" فاطمه مادر پدرش می باشد آن را مورد بررسی قرار داد. نقش مادری حضرت زهرا(س) به عنوان نقش مهمی برای اسلام و حضرت رسول اکرم(ص) به طور خاص بسیار مهم است . پس از فوت حضرت خدیجه(س) حضرت زهرا(س) نقش بسیار مهمی در حمایت و کمک به پدرش را داشت و جایگاه حضرت فاطمه(س) به عنوان مادر نه تنها برای مسلمانان بلکه به عنوان الگوی زنان جهان شناخته شده است .

وی در ادامه بیان اهمیت بررسی نقش زنان در سیاست و جامعه برگرفته از تاریخ اسلام و انقلاب اسلامی ایران تحلیل جامعی از نقش همه جانبه حضرت زهرا(س) را در مراکز علمی و دانشگاهی مورد تاکید قرار داد.

آقای مالکی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با تبریک ایام با سعادت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) برگزاری انتخابات باشکوه ریاست جمهوری و شصتمین سالروز استقال غنا را تهنیت گفت و با معرفی مراکز فعال ایران در این کشورو فعالیت آن ها، روابط دوجانبه قوق دو کشور ایران و غنا را در آستانه برگزاری ششمین کمیسیون مشترک در آکرا با تحول مثبتی خواند و از مسئولین برگزارکننده چنین سمینار ارزشمندی که خود حاکی از توجه و علاقمندی جدی ایران به توسعه روابط همه جانبه می باشد قدر دانی نمود.

خانم مالکی همسر سفیر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود با عنوان بررسی ویژگی های شخصیتی حضرت زهرا(س)ضمن تبریک ولادت حضزت زهرا(س) به بیان برخی ویژگی های شخصیتی آن حضرت چون :

عبادت،حجاب، علم و دانش،دارابودن مصحف (فاطمه) و...به ذکر احادیث و آیاتی در خصوص آن حضرت( سوره های کوثر و دهر)پرداخت و سخنان خود را با جمله :" فاطمه فاطمه است" دکتر شریعتی به پایان رساند.

سخنران پایانی سمینار پروفسور پلیگا عضو مجمع اهلبیت(ع) استادو رئیس بخش هنرهای فنی دانشگاه کوماسی بود که سخنرانی خود را با عنوان بررسی  تاثیر پویایی دین و فرهنگ بر زنان و خانواده اختصاص داد که پس از تعریف مفاهیم به نقش زنان در فرهنگ های و تمدن های مختلف تاریخ جهان  چون یونان و مصر اشاره نمود و با تکیه بر نقشی که اسلام برای زنان برتر( آسیه همسر فرعون ، حضرت مریم مادر حضرت عیسی(ع)، حضرت خدیجه و حضرت فاطمه(س) ) قائل گردیده آن ها را بهترین الگو برای زنان و زندگی خانواده ها در سراسر جهان دانست .وی در پایان به برخی از درسهایی که زنان سراسر عالم باید و می توانند از روش زندگی این الگوها فرابگیرند اشاره نمود.

پایان بخش برنامه سمینار سخنان مدیر دپارتمان مطالعات ادیان  دانشگاه کوماسی (دکتر فرانسیس آپیا کوبی) بود که با تشکر از سفارت و به خصوص رایزنی فرهنگی ایران در همکاری در برگزاری چنین برنامه ای خواستار تداوم آن در آینده شد.

پس از پرسش و پاسخ دعای اختتامیه ، پایان بخش برنامه سمینار بود.

در حاشیه سمینار آقای مالکی سفیر ایران ضمن شرکت در مصاحبه با رسانه های حاضر در سمینار به سوالات خبرنگاران رسانه ای پاسخ داد.

*-دانشگاه کوام نکرومه علم و تکنولوژی کوماسی از مهمترین مراکز دانشگاهی دولتی غنا در فاصله حدود 250 کیلومتری از آکرا پایتخت کشور می باشدکه در سال 1952 تاسیس گردیده است. شهر کوماسی مرکز منطقه مهم فرهنگی آشانتی در این کشور به شمار می رود.


٢٢:٣٣ - يکشنبه ٦ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٤٥٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
کتابخانه دیجیتال

پيامبر اكبرم

خبرگزاری قرآنی

خبرگزاری تقریب

كودكان

international cultural and artistic festival of Sun of Wilayah – 2016
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 120532
Visitorsofday : 3
Visitorsofpage : 286107
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 0.8594

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت