شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧ فارسي|English
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ابركوه درخت 4000ساله
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت امام خمینی(ره)

همایش بزرگداشت میراث فکری حضرت امام خمینی (ره) در غنا

     به مناسبت بزرگداشت بیست و هشتمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) همایش میراث فکری به همراه بزرگداشت شخصیت های همسو و پیرو اندیشه های امام راحل(ره) در غنا و نخستین دوره ی جوایز میراث امام (ره) با شرکت شخصیت های دینی،سیاسی غنا از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه سیزدهم خرداد ماه 96 در محل مرکز کنفرانس های بین المللی آکرا برگزار شد.

 این مراسم با حضور شیخ عثمان نوحو شربتو امام کل مسلمانان غنا،دکتر کوسی کوارتی معاون کمیسیون  سازمان اتحادیه آفریقا، پروفسور ساموئل اوسابوتی اسقف مسیحیان متدیست آکرا به نمایندگی از طرف دکتر ناتان ادریسو ساموینی  اسقف مسیحیان متدیست غنا، کویسی پرات مدیر شبکه تلویزیونی پان آفریکن و روزنامه اینسایت ،چیف بابا عیسی رئیس شورای چیف های مسلمان غنا،شیخ ابراهیم بنسی معاون امام شیعیان غنا،عباس شعبان ،مصطفی یا جلال و محمد خلیل از اساتید حوزه علمیه آکرا،نوح بنداگو امام مسجد حضرت رسول اکرم(ص)آکراو نمایندگان سازمان های :موتلفه اسلامی،انجمن دانشجویی ایران و غنا،آل یاسین،نمایندگان سازمان های اسلامی ،دفتر امام کل،نمایندگان شبکه تلویزیونی پان آفریکن، روزنامه های پرتیراژ دیلی گرافیک و تایمز غنا و با حضور آقای نصرت اله مالکی سفیر،رایزن فرهنگی ، مدیران  و همکاران در ارگان های جمهوری اسلامی ایران در آکرا برگزار شد.

پس از قرائت دعای شیخ ابراهیم بنسی معاون امام شیعیان غنا ، آقای نصرت اله مالکی سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری نخستین جایزه میراث فکری امام خمینی(ره)بنیانگذار انقلاب اسلامی سخن گفتن از جنین شخصیتی را کار ساده ای ندانست و انقلاب اسلامی ایران را مهمترین اتفاقات تاریخ جدید خواند که فصل نوینی را در حیات مسلمین جهان و نیز مردم ایران گشود.

برابر اندیشه علمای سیاسی و اجتماعی در هر انقلابی سه عامل مهم موثرند: رهبری، مردم و ایدئولوژی . امام خمینی(ره) در همه عوامل سه گانه موفقیت و برتری خاصی داشتند.امام راحل(ره) به خوبی وحدت جهان اسلام را رقم زده که آن چه امروزه در خصوص گفتگوی فرهنگ ها دیده می شود ناشی از آن می باشد.امام نویسنده ای بزرگ بوده و یکی از ویژگی هایشان حمایت از آزادی و استقلال مردم از رژیم های استعماری بوده و برای پیشرفت و توسعه تلاش وافر زا لازم می دانست و همواره توجه به معنویات و رویکرد الهی را توصیه می نمود.و اینک وظیفه ی ما انتقال چنین میراثی به نسل جدید می باشد.

آقای کویر اوبینا معاون حزب سی سی پی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2016، سخنرانی خود را پیرامون نقش امام خمینی(ره) در حمایت از مظلومان جهان ارائه داد:

ما نسل کوام نکرومه امروز دستان خود را در دستان مردم ایران قرار داده تا مقام امام خمینی(ره) را گرامی داریم.امامی که حامل آموزه های قرآن کریم و سنت نبی اکرم(ص) بود.او معمار بزرگ تاسیس انقلاب اسلامی در برابر دشمنان بود.امام توانست با توکل بر خداوند هستی و با حقیقت گویی و عمل به آن برای خدا ایستادگی و مبارزه نماید.امام توزیع برابر منابع طبیعی ایران را بین آحاد مختلف مردم راه توسعه ایران می دانست و همواره نه در پی قدرت که خویش را راهنما و خدمتگذار ملت می دانست.

امروز، انقلاب اسلامی ایران نقطه ی امید و پیشرفت مردم جهان است و رهبری فعالی این کشور نیز در پیروی از همان اصول انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) پای بند است.

ما مردم غنا به امام خمینی(ره) عشق می ورزیم.چه او امام  همه است.من در دوران تحصیلات و فعالیت های سیاسی بسیاری از آثار ایشان را مطالعه نموده ام .رهبری کاریزماتیک و از خود گذشتگی امام را عمیقاً درک کرده ام.روح بزرگ امام خمینی(ره) در تاریخ زندگی بشریت همواره تاثیرگذار خواهد بود.

آقای کویسی پرات مدیر شبکه تلویزیونی پان آفریکن و روزنامه اینسایت غنا نیز در سخنرانی خود گفت : امروز به بزرگداشت مردی دورهم جمع شده ایم که تاریخ سیاسی جهان را متحول ساخت.و ما امروز میراث چنین حیاتی را به بررسی نهاده ایم .

مایلم تا میراث امام خمینی (ره) را در غنا بررسی کنم.هرچند او نه در غنا به دنیا آمد و نه در آن بسر برد.ما میراث امام را در غنا به خوبی می بینیم.چه علتی باعث شد تا هم ما از کار خود دست کشیده به مرکز کنفرانس های بین المللی آکرا بیاییم تا چنین شخصیت نادری را بزرگ بداریم .امام آن چه را تا کنون ازدست داده بودیم به ما برگرداند و بهمین علت به او عشق می ورزیم .

بسیاری از مسلمانان و غیر مسلمانان غنا نام امام خمینی را با نام کوام نکرومه که بانی استقلال و آزادی غنا ملت غنا بود هم ذات پندارند.

از منظر اجتماعی و اقتصادی نیز امام خمینی میراث بزرگی برای ما بجای گذاشت چه بلافاصله پس از انقلاب اسلامی به فرمان ایشان بود که سفارت خانه های ایران در سراسر قاره آفریقا افتتاح یا بازگشایی شد.من یقین دارم که امام راحل از مبارزات مردم غنا به رهبری کوام نکرومه به خوبی آگاه بود.و بهمین منظور آغاز فعالیت سفارت ایران در غنا یکی از پیامد های چنین بینشی درخور ستایش بود.پس از آن توسعه ی روابط ایران و غنا را در ابعاد مختلف نظاره گریم. هم اکنون تعدادی از دانشجویان غنایی در ایران مشغول ادامه تحصیلات عالی هستند. فعالیت دانشگاه اسلامی غنا نیز که بدون محدودیت دینی دانشجو جذب می کند قابل ملاحظه است. حضور فعال کلینیک ایران در آکرا برای درمان بیماران و ارائه خدمات کشاورزی در این کشور و هم چنین تبادل برنامه های فرهنگی ، آموزشی و علمی در توسعه ی روابط فرهنگی ایران و غنا  همه نشانه ی تاثیر میراث امام خمینی (ره) در غنا می باشد.

در جهان امروز، امام خمینی(ره) را مظهر مقاومت و مبارزه در حمایت از محرومان می بینیم. آن چه این روزها در تجاوز عربستان به یمن و یا در بحرین و فلسطین شاهدیم نمونه های روشنی هستند. فلسطین امروز در برابر اشغال، کشتار و نابودکردن زندگی مردم بی گناه فلسطین توسط رژیم صهیونیستی مبارزه می کند و علی رغم تلاش های دشمنان پیروزی از آن فلسطین خواهد بود.

من چندی پیش به اتفاق تنی چند از نمایندگان مجلس غنا به ایران سفر کردم.وقتی از محل فرودگاه به شهر تهران می رفتیم یکی از نمایندگان مجلس از من پرسید آیا ایران این است؟ گفتم بلی . وی گفت اما این ایرانی نیست که تا کنون به ما نشان داده شده است و به او گفتم این ایران واقعی است که از طریق گوش بلکه با چشمانتان می بینید. سرزمین و مردم ایران در جهان نمونه ی توسعه، پیشرفت و افتخارند.

 دکترساموئل اوسابوتی اسقف فرقه ی متدیست آکرا نیز با اشاره به زندگانی حضرت امام خمینی (ره) تجسم  کمک خداوند در حمایت از محرومین است و من در اینجا دو بعد مهم و بارز شخصیتی امام را بیان می کنم :

1-    توکل بر خدا در انجام امور و وظایف و عدم هیچگونه وابستگی به قدرتهای دنیوی.

2-    از خود گذشتگی  در انجام وظایف در برابر پروردگار و بشر

ویژگی های  بسیار مهمی  که هر رهبری برای موفقیت در انقلاب باید داشته باشد. به تعبیری هر انقلابی سه ویژگی دارد : رهبری،ایدئولوژی و مردم که در پیروزی انقلاب اسلامی ایران  به رهبری امام خمینی (ره) این سه شرط به طور کامل محقق شدند.

کیفیت رهبری ، نوع افکار و اندیشه هایی که امام خمینی (ره) با مردم ایران در تعامل بود حمایت و حضور فعال مردم کشور را در پیروزی انقلاب به دنبال داشت .و مهم تر اینکه بعد از رحلت ایشان می بینیم انقلاب اسلامی هم چنان به راه با سعادت خود ادامه می دهد .

 و من امروز در این مکان به نمایندگی از طرف  مسیحیان غنا و نیز مسیحیان متدیست این کشور برای بزرگی روح این رهبر بزرگ دعا می کنم . آرزو دارم تا خدای متعال میراث ایشان را همواره محقق نماید.

سخنران بعدی همایش شیخ دکتر عثمان نوحو شربتو امام کل مسلمانان غنا بود .وی با اشاره به ویژگی های مردم مسلمان ایران در برابر ملت های مسلمان دیگر و نیز دولت های اسلامی در جهان گفت : من همواره ایران اسلامی را در رسیدگی به امور مسلمانان غنا مصصم تر و راسخ تر دیده ام . هر زمان که یک ایرانی قدم به غنا می گذارد در ملاقات با من مصمم است و همین خود نشانه ی احترامی است که از مردم ایران دریافت می کنم . بسیاری سفارت خانه های دیگر اسلامی  در غنا حضور دارند که مرا فقط برای مراسم پذیرایی دعوت می کنند اما برنامه های جمهوری اسلامی ایران در دعوت همکاری با من استثناء بوده واقعاً متفاوت است .من برای مردم جمهوری اسلامی ایران دعا می کنم.

اما آن چه در مورد امام خمینی (ره) می توانم بگویم امام  فرستاده ی واقعی خدا برای مردم این جهان بود.من از خدا می خواهم تا او را در برترین جایگاه ونزد خود و جوار رسول گرامی اسلام (ص) نگهدارد.

در ادامه ی این مراسم نخستین دوره جایزه میراث فکری حضرت امام خمینی (ره)  لوح  تقدیر تهیه شده از سوی رایزنی فرهنگی به نفرات برتر محورهای 5 گانه میراف فکری امام همام (ره) به شرح ذیل توسط آقای مالکی سفیر جمهوری اسلامی ایران اهداء گردید:

موسسه بومی آل یاسین از مدتها قبل از طریق فراخوان از شبکه های اجتماعی از علاقمندان خواسته بود تا بهترین گزینه ی خود را در هریک از محورهای 5 گانه ی  میراث حضرت امام خمینی (ره) از میان شخصیت های سیاسی، دینی و فرهنگی غنا انتخاب و پیشنهاد نمایند.

1-    صلح و امنیت شیخ دکتر عثمان نوحو شربتو امام کل مسلمانان غنا

2-    صلح و تساهل درون دینی- دکتر ناتان ادریسو ساموینی اسقف متدیست مسیحیت غنا

3-    رشد و تقویت زنان خانم دکتر نسیبه طاهرو سوالا، استاد دانشگاه غنا

4-    آموزش و نخبگی شیخ آرمیاو شعیب ، سخنگوی امام کل مسلمانان غنا

5-    عدالت اجتماعی و سیاسی کویسی پرات، مدیر شبکه ی تلویزیونی پان آفریکن و مدیر مسئول و سردبیر روزنامه ی اینسایت غنا.

·        در پایان برنامه های همایش آقای ایپکچی رایزن فرهنگی ضمن تشکر از میهمانان شرکت کننده به خصوص امام کل مسلمانان غنا و معاون کمیسیون اتحادیه ی آفریقا با روایتی در خصوص ماه مبارک رمضان و با اشاره به  اهمیت بررسی میراث فکری حضرت امام خمینی(ره) و بیان برگزاری نخستین دوره ی جایزه ی میراث فکری امام راحل(ره) به برخی محورهای فکری آن حضرت پرداخت .


٢١:٣٤ - دوشنبه ١٥ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٩٥٨٩    /    تعداد نمایش : ١٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
کتابخانه دیجیتال

فراخوان سومین جایزه اربعین

خبرگزاری قرآنی

خبرگزاری تقریب

كودكان

international cultural and artistic festival of Sun of Wilayah – 2016
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 116727
Visitorsofday : 27
Visitorsofpage : 278544
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 0.8125

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت